Rozwój e-commerce i proces urbanizacji oznaczają też coraz większe zapotrzebowanie na magazyny w Polsce. Popyt rośnie, a zatem deweloperzy dbają na bieżąco o podaż – ich zainteresowanie budzą też mniejsze miasta i regiony do tej pory nieliczące się w branży magazynów. Poniżej szczegóły.
Branża magazynowa dynamicznie się rozwija
Zasoby magazynów w Polsce w ciągu dekady ponad trzykrotnie zwiększyły się – z 6,3 mln mkw. pod koniec 2010 roku do niemal 21 mln mkw. w 2020. Kolejne lata – 2021 i 2022 to rozwój branży mimo różnych problemów – jak wybuch pandemii koronawirusa, wzrost inflacji, rosnące ceny materiałów budowlanych czy kłopoty ze skompletowaniem kadry.
Mimo to sektor ten nadal jest dynamicznie rozwijającym się i przyszłościowym. Popyt dotyczy głównie magazynów w największych aglomeracjach, ale coraz większą popularność zyskują też magazyny do wynajęcia w Kielcach, Żorach czy też w Białymstoku, czyli w regionach do tej pory mało popularnych w tej branży. Na rozwój tego segmentu wpływają też zmieniające się potrzeby zakupowe konsumentów i ich chęć do zakupów przez Internet.
Powierzchnie magazynowe do wynajęcia – Kielce
Magazyny miejskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów – również te położone w małych miastach. Rośnie liczba inwestycji w tym formacie, na co wpłynął szybki rozwój logistyki miejskiej, rozwój branży e-commerce i trendu dostawy tego samego dnia – magazyny w Kielcach, Lublinie czy Szczecinie bardzo się wielu firmom przydają. Przedsiębiorcy starają się, by miejskie zasoby logistyczne były w granicach miast, ewentualnie w bliskim sąsiedztwie i pozwalały na bezpośrednią obsługę logistyczną danego miasta.
Magazyny miejskie jako dodatkowa przestrzeń
Powierzchnie magazynowe w Kielcach, Białymstoku czy Jeleniej Górze stanowią przede wszystkim dodatkową miejską przestrzeń magazynową, uzupełnienie dużo bardziej złożonych łańcuchów logistycznych. Ich zadaniem jest obsługa dostawy tzw. ostatniej mili w wybranym mieście. Z tego też powodu mają one mniejsze rozmiary i oferują też pojedyncze moduły, co ma znaczenie dla wielu firm.
Popyt na magazyny – jakie branże go kształtują?
Popyt na magazyny miejskie jest generowany przez firmy z różnych branż – m.in. przez najemców z sektorów logistyki, sprzedaży detalicznej, żywność, FMCG i elektronika. Duży wkład mają też firmy produkcyjne, które chętnie korzystają z sąsiedztwa miejskich terenów, dobrych połączeń drogowych oraz dostępu do pracowników i wykwalifikowanej kadry, która zasiliłaby hale produkcyjne w Kielcach, Żorach czy w innym mieście.