Lato to ulubiona pora roku wielu z nas. Zastanawiasz się – jak zadbać o swój ogród? Poznaj kilka sprawdzonych trików.
Długie godziny słońca i powrót cieplejszej pogody są dobre dla roślin (i ludzi), ale sukces w letnim ogrodzie zależy w dużej mierze od dostępnej wilgoci w glebie.
Okresy długotrwałej suszy i nadmiernego upału mogą spowodować spustoszenie w wielu popularnych roślinach ogrodowych. Bez odpowiedniej wilgoci gleby i mieszanki doniczkowe mogą wysychać, stając się hydrofobowe, czyli hydrofobowe. Zakwaszanie gleby to niezwykle istotny element dbania o ogród.
Aby w pełni wykorzystać potencjał swojego ogrodu, przygotowaliśmy siedem wskazówek, które pomogą utrzymać go w jak najlepszej kondycji.
Do letnich prac w ogrodzie przydadzą się elementy, takie jak: Chomik Gdów, kwasomierz glebowy, pożegnanie z komarem.
Przygotuj glebę
Dobre przygotowanie gleby może zadecydować o powodzeniu lub niepowodzeniu ogrodu. Wcześniejsze, wiosenne przygotowanie gleby pomoże ogrodowi rozwijać się przez całe lato. Dobrej jakości gleba pozwala roślinom i warzywom zwiększyć zdolność do zatrzymywania wody, co jest ważne, aby uniknąć wysychania roślin. Doskonałym sposobem na przygotowanie i ulepszenie gleby jest dodanie do niej substancji organicznych w postaci kompostu, obornika lub ściółki.
W przypadku uprawy roślin w doniczkach należy stosować wysokiej jakości mieszanki do uprawy doniczek, ponieważ tanie mieszanki są praktycznie bezużyteczne, chyba że zostaną wzbogacone płukanym piaskiem rzecznym i kompostem. Dobrej jakości mieszanki utrzymują wilgoć i składniki odżywcze wokół korzeni roślin, zapewniają korzeniom wystarczającą ilość powietrza do oddychania oraz wspomagają rośliny i ich korzenie.
Podlewanie
Latem woda jest wszystkim, niezależnie od tego, czy chodzi o skoki do basenu, kąpiele w oceanie, czy też o dobre napojenie ogrodu. Skuteczne podlewanie w chłodniejszych porach dnia oraz stosowanie kompostów i organicznych mulczów, które rozkładają się w glebie, sprawi, że ogród będzie pełen wilgoci, której rośliny potrzebują latem.
Najlepszą porą na podlewanie ogrodu jest wczesny ranek. Starajmy się unikać podlewania ogrodu późnym popołudniem i wieczorem – zmniejsza to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Pamiętaj też o przestrzeganiu odpowiednich zaleceń władz dotyczących zużycia wody.
Nawożenie
Ogród potrzebuje czegoś więcej niż tylko wody, aby przetrwać gorące letnie dni. Dokarmianie ogrodu sprawia, że rośliny i warzywa są zdrowsze, bardziej odporne na upały i suszę, a także pomaga ogrodowi przetrwać stresy lata.
Zasilanie ogrodu suchymi nawozami o kontrolowanym uwalnianiu lub nawozami płynnymi pomaga w tworzeniu zdrowego systemu korzeniowego i silnego wzrostu, a jednocześnie wzmacnia ściany komórkowe, dzięki czemu rośliny mogą dłużej zatrzymywać wodę.
Jeśli część ogrodu jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez większą część dnia, poszukaj sposobów na stworzenie cienia, aby dać ogrodowi wytchnienie od ostrego letniego słońca. Rośliny doniczkowe należy w miarę możliwości przenieść w zacienione miejsce, np. pod kępę drzew lub na werandę, aby dać im trochę wytchnienia od letniego upału.
Jeśli nie ma możliwości przeniesienia części ogrodu w zacienione miejsce, dodatkowe podlewanie i ściółka wokół roślin pomogą zatrzymać wilgoć w glebie.