Wykańczanie łazienki lub jej generalny remont to moment, w którym trzeba wiele kwestii zaplanować. Dobrze jest mieć do pomocy profesjonalnego projektanta, szczególnie gdy pomieszczenie jest niewielkie lub nieustawne. Wielu inwestorów jednak samodzielnie radzi sobie z zaplanowaniem przestrzeni, bazując na informacjach dostępnych w sieci i doświadczeniu znajomych. Jak wyposażyć i urządzić łazienkę, by dobrze się prezentowała i wygodnie się z niej korzystało ? O czym musisz pamiętać, jakie decyzje podjąć już na etapie projektu? Niniejszy artykuł również pomoże Ci się lepiej przygotować do tego przedsięwzięcia.
Podstawowe wyposażenie łazienki
Zanim zaczniesz planować wystrój łazienki, zacznij od ustalenia kto i kiedy będzie z niej korzystał. Inaczej urządzimy łazienkę, która ma być jedyną, a inaczej gdy mamy ich kilka. Łazienki funkcyjne to temat przede wszystkim dla właścicieli domów i dużych mieszkań. Na różnych detalach skupimy się, przygotowując łazienkę dla gości, łazienkę w głównej sypialni, oraz taką, z której będą korzystać dzieci.
Umywalka łazienkowa
Umywalki łazienkowe to bardzo duży przekrój stylu. Zlewy łazienkowe to duża różnorodność pod względem formy. Umywalka do łazienki może być owalna, prostokątna, w kształcie miski czy kwadratu. Dziś dostępne są też praktycznie wszystkie barwy: nie tylko klasyczne białe, ale również czarne czy w kolorze. Do wyboru masz klasyczne umywalki meblowe, montowane w szafce, umywalki nablatowe, narożne lub wiszące. Ostateczna decyzja o zakupie konkretnego modelu powinna być podyktowana ilością miejsca, która jest do dyspozycji, a także stylem, w jakim urządzone jest całe wnętrze. W maleńkiej przestrzeni może się sprawdzić umywalka narożna albo naszafkowa, pod którą znajduje się od razu miejsce do przechowywania kosmetyków lub ręczników. W przestronnej łazience, z której korzysta na co dzień więcej osób, warto rozważyć montaż dwóch umywalek, co może przyspieszyć poranną toaletę. Pamiętaj, by w celu uniknięcia strat ciepła zastosować izolację rur w swojej łazience. Taka otulina na rury to niewielki koszt, a na przestrzeni czasu, duża oszczędność.
Wanna lub kabina prysznicowa?
Na początek pojawia się pytanie: jak duża jest łazienka? W małej najczęściej po prostu nie starczy miejsca na wannę. Drugim pytanie jest skupienie się na oszczędności wody — tu również wygrywa kabina prysznicowa. Kabina prysznicowa lub bardzo popularny obecnie prysznic walk in to proponowane rozwiązanie w łazience dla gości. Prysznic, ze względu na łatwy dostęp, jest polecany osobom starszym.
Gdy nie trzeba się skupiać na wielkości — to już wszystko zależy preferencji. Miłośnicy długich kąpieli nie zrezygnują z wanny, zaś zwolennikom szybkiego prysznica jest ona zbędna. We wnętrzach glamour, industrialnych i nowoczesnych hitem jest aktualnie wanna wolnostojąca. Efekt wizualny zasługuje na uznanie, choć sprzątanie takiej łazienki może być dość czasochłonne. Na koniec znowu wiek wanna wydaje się wygodniejsza dla dzieci.
Pójściem na kompromis może wanna ze szklanym parawanem. Jeśli natomiast jest wystarczająca ilość miejsca i pozwala na to budżet, można rozważyć oba rozwiązania, by każdy z domowników mógł się kąpać tak, jak lubi. Inwestorzy, wydając duże pieniądze na wykończenie domu często myślą przyszłościowo i mają na uwadze, że „na starość” może być trudno korzystać z wysokiej wanny lub głębokiego brodzika.
Sedes do łazienki
Niemal każda łazienka dziś wyposażona jest w toaletę. Nawet jeśli w domu istnieje osobne pomieszczenie z sedesem. Aktualnie największym hitem są podwieszane miski WC z podtynkową instalacją oraz spłuczką. Uznaje się to za estetyczne rozwiązanie, a przy tym ułatwia sprzątanie i utrzymanie higienicznej czystości w łazience.
Bidet i pisuar?
Dla jednych to dodatkowe, zbędne elementy wyposażenia łazienki, dla innych praktyczne rozwiązanie. Trzeba przyznać, że bidet jest aktualnie bardzo modnym sanitariatem i wiele osób traktuje go jak must have. Nie posiada deski, przez co nie gromadzi tylu bakterii, co muszla. Bidet w codziennym użytkowaniu ułatwia dbanie o higienę i pozwala oszczędzić wodę, kiedy chce się tylko odświeżyć i podmyć miejsca intymne. Powinno się go montować obok WC, aby móc go użyć po skorzystaniu z toalety.
Pisuary kojarzą się głównie z toaletami publicznymi. Jest to jednak rozwiązanie dla mężczyzny także w domowej łazience, a dodatkowo zajmuje niewiele miejsca. Przede wszystkim pisuar w domu (podobnie jak bidet) to łatwość w zachowaniu czystości i mniejsze zużycie wody — tym razem w porównaniu do klasycznej toalety. Na rynku dostępne są nawet pisuary bezwodne, których konstrukcja sprawia, że nie trzeba go spłukiwać po każdym użyciu.
Modne kolory w łazience
Poza wyborem urządzeń warto dobrze przemyśleć kolorystykę łazienki. Kiedyś w grę wchodziła niemal wyłącznie biała armatura. Dziś dostępność materiałów jest tak szeroka, że mamy znacznie więcej możliwości. Inwestorzy bardzo często decydują się na czarne umywalki, sedesy, ale również w innych barwach. Najmodniejsze aranżacje łazienek w 2022 to biel z dodatkiem szarości i naturalnego drewna lub czerń ze złotem.