Ciepły parapet pozwali na właściwą izolacje w Twoim domu przyczyniając się do większego komfortu mieszkania. Dowiedz się więcej czym charakteryzują się ciepłe parapety i dlaczego warto w nie zainwestować.
1. Ciepłe parapety XPS
2. Zalety stosowania ciepłego parapetu
3. Parapet wykonany z polistyrenu ekstrudowanego XPS
4. Ciepły parapet XPS oraz jego montaż
Ciepłe parapety XPS
Każdy ze zgrozą obserwuje ceny ogrzewania, które idą cały cały czas w górę. Zasoby naturalne, które dostarczają nam energię kurczą się, a różnego rodzaju zawirowania na rynku grzewczym bądź usterki mogą powodować mniejsze dostarczanie ciepła, w skrajnych sytuacjach nawet zatrzymanie.
Stosowanie ciepłych parapetów w nowoczesnym energooszczędnym pasywnym budownictwie staje się odpowiedzią na troskę w kwestii ocieplenia.
Zabezpieczające profile podokienne pozwolą na zatrzymacie ciepła wewnątrz budynku. Nie pozwolą temperaturze obniżać się przez nieszczelności w oknach.
Ciepła podwalina składa się z zaprojektowanego systemu izolacyjnego oraz materiału uszczelniającego, które mają kluczowe znaczenie dla zachowania właściwego ciepła w domu oraz nie przepuszczania zimna do wewnątrz.
Na rynku budowlanym znajdziemy nie tylko ciepłe parapety okienne, ale również termoizolacyjne podwaliny pod drzwi balkonowe/tarasowe lub pod duże okna sięgające podłogi, które są montowane np. w salonach.
Zalety stosowania ciepłego parapetu
Ciepły parapet dzięki swojej budowie oraz izolacji jaką daje zapewni:
- brak możliwości przenikania wody w miejscu gdzie łączy się okno oraz parapet zewnętrzny
- minimalizację utraty ciepła z pomieszczenia
- brak powstawania wilgoci w oknie
- wsparcie pod parapet wewnętrzny
- większą szczelność okna
- lepszy współczynnik przewodzenia ciepła (szyba-profil, okno-ściana)
- podwyższenie jakości stolarki okiennej
Ciepłe podkłady termiczne zapewnią komfortowe warunki w Twoim domu lub mieszkaniu. Dzięki właściwej termoizolacji możesz skutecznie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Niedopuszczanie wilgoci do stolarki okiennej pozwoli też na zabezpieczenie jej przed korodowaniem dzięki czemu nie będzie potrzeby szybkiej wymiany.
Parapet wykonany z polistyrenu ekstrudowanego XPS
Profile podokienne wykonywane są z trwałego i twardego materiału jakim jest polistyren ekstrudowany. Wysoka jakość pozwala na wytrzymanie obciążenie montażu stolarki okiennej oraz montażu parapetu zewnętrznego i wewnętrznego.
Profile można dostosować do konkretnego systemu okiennego uwzględniając właściwe parametry oraz wysokości. Każdy z nich jest zamawiany pod wytyczne dostarczone przez klienta żeby zapewnić ich wysoką jakość oraz niezawodność. Złe dopasowanie pod stolarkę okienna sprawi, że konstrukcja przestawanie być skuteczna.
Klinaryt pod okna łączy w sobie wysoką odporność mechaniczną ze świetnie opracowanymi właściwościami termoizolacyjnymi. Będzie idealnie spełniał swoją rolę przy małych oknach jak i dużych oraz ciężkich np. trzyszybowych.
Profile parapetowe występują w różnych wariantach w zależności od dodatkowych potrzeb. Możemy zdecydować się na montaż podstawowego zestawu bądź pokrytego dodatkową warstwą, która będzie miała za zadanie chronić przed oddziaływaniem promieni słonecznych.
Możemy zamontować profil, który będzie obejmował jeden z parapetów zewnętrzny bądź wewnętrzny lub zdecydować się na obustronny model. Profile muszą być na tyle wytrzymałe żeby utrzymać ciężar materiału, z którego jest wytworzony parapet.
Do swoich potrzeb dostosujemy szerokość paneli oraz grubość materiałów. Różne modele są uzupełnione o dodatkowe listwy, które pozwalają na montaże w określonych warunkach.
Ciepły parapet XPS oraz jego montaż
Ciepły parapet może być zainstalowany w nowym budownictwie energooszczędnym, ale również możemy go wprowadzić do budynku podczas przeprowadzanego remontu lub wymiany stolarki okiennej.
Wyeliminowane mostki termiczne oraz zachowane wysokie właściwości izolacyjne będą możliwe jedynie w sytuacji kiedy montaż panelu ciepłego parapetu zostanie właściwie przeprowadzony. Ważne jest dokładne wykonanie, do którego potrzebne jest doświadczenie.
Nie inwestuj też w panele, które będą wykonane ze słabszego materiału. Na rynku budowlanym możemy odnaleźć zamienniki, są tańsze, ale nie będą cechowały się tak wysoką wytrzymałością jak w przypadku parapetów polistyrenowych ekstrudowanych XPS.
Do montażu należy przygotować otwór okienny poprzez wyrównanie go oraz wypoziomowanie, a następnie za pomocą kleju (np. do styropianu) przymocować profil okienny. Całość uszczelniamy sylikonem lub nierozprężoną pianką. Ramę okienną montujemy na końcu, w momencie kiedy dopasowana konstrukcja wyschnie.
Parapet może być montowany przy każdym typie okna: od drewnianych przez aluminiowe do PCV. Dopasujesz go do parapetów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Zestawy z panelem ciepłego parapetu można zastosować do różnych okien znanych producentów jak np. Veka lub Salamander. Są uniwersalne w kontekście możliwości dostosowania ich pod każdy typ okna, dzięki możliwości zamówienia ich na zamówienie klienta.