W czasach gdy tradycyjne kotły opalane węglem lub drzewem nazywane są potocznie „kopciuchami” a świadomość społeczeństwa pod względem jakości powietrza rośnie, wybór źródła ciepła dla domu staje się karkołomnym zadaniem.
Dobre ogrzewanie dla Twojego domu
Na domiar złego, dokładając aktualne ceny prądu i gazu dylemat staje się jeszcze poważniejszy. Jednym z wyjść najprostszych i najtańszych, jest montaż centralnego ogrzewania zasilanego piecem CO na pellet bądź ekogroszek. Piece tego typu muszą jednak sprostać coraz surowszym normom emisji spalin, ponadto przyszłość kotłów opalanych paliwami stałymi na przestrzeni najbliższych lat stoi pod znakiem zapytania ze względu na możliwość wprowadzenia przez rząd zakazu wykorzystywania powyższych pieców. W przypadku montażu pieca pelletowego koniecznie jest zastosowanie wkładu kominkowego zabezpieczającego komin przed substancjami wydzielającymi się w wyniku spalania pelletu, co generuje dodatkowy koszt. Alternatywnym wyjściem jest kocioł gazowy. Opcja ta jest najprostsza, a sama eksploatacja nie wymaga nakładu pracy.
Mając przyłącze gazowe w domu, jesteśmy na dobrej drodze do ogrzewania domu gazem, jednak brak przyłącza gazowego wcale nas nie dyskwalifikuje, bowiem istnieje możliwość zainstalowania zbiornika zewnętrznego na podwórku, do którego raz bądź dwa razy w roku będziemy tankować opał. Rozwiązanie problemu ogrzewania domu gazem ma jedną podstawową wadę- niepewność cen na rynku surowców. Trzecią rozpatrywaną najczęściej opcją jest montaż, ostatnio zyskującej na popularności pompy ciepła. Jest to opcja najbardziej ekologiczna i bezobsługowa, jednak posiada dwie istotne wady.
Podsumowanie wpisu o ogrzewaniu dla domu
Pobiera dużą ilość prądu i jest kosztowna w zakupie i montażu. Zużycie prądu można rozwiązać montując palenie fotowoltaiczne, mające za zadanie pokryć zapotrzebowanie na prąd, jednak wariant taki potęguje koszt całego przedsięwzięcia. Tutaj zaś z pomocą przychodzą dotacje rządowe jednak czy są wystarczające oraz, czy jest opcja, żeby z nich skorzystać to jest sprawa indywidualna.
Temat gorętszy niż kiedykolwiek biorąc pod uwagę kryzys na rynku energetycznym.