Oszczędzanie energii czy wody staje się stylem życia. Zobacz, co jeszcze można zrobić, żeby budować przyjazne środowisko domowe.
Zdrowy ekologiczny dom
Bez chemii! Wybierajmy środki czystości przyjazne środowisku i domownikom. (czytajmy skład preparatów!). Ograniczmy zużycie plastiku, rezygnując np. z foliówek, kupując produkty na wagę i stosując opakowania uzupełniające, np. kosmetyki z wymiennymi wkładami.
Naturalny domek to ekologiczny domek
Starajmy się używać światła naturalnego. np. poprzez zastosowanie luksferów, niezasłanianie okien gęstymi firanami. W miejscach, w których korzystamy z oświetlenia najdłużej, np. kuchnia, warto zamontować energooszczędne urządzenia. Pomalujmy ściany na jasne kolory, które odbijają światło i rozjaśniają wnętrze.
Zadbaj o to, aby Twój dom był energooszczędny
Oszczędzanie energii kojarzy nam się głównie z optymalizacją zużycia prądu i instalowaniem energooszczędnego oświetlenia. Tak, ale… stanowi ono jedynie ok. 3-4 proc. zużywanej energii! 70 proc. wydatków domowych pochłania ogrzewa-nie i wentylacja! Zatrzymywanie ciepła i maksymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii — to najważniejsze funkcje ekologicznego domu. To nie tylko oszczędności, ale też mniejsze obciążenie dla środowiska. Warto o tym pomyśleć, budując nowy dom lub modernizując stary…
O czym warto pamiętać projektując i budującekologiczny dom?
Przede wszystkim o wymianie starych kotłów, tzw. kopciu-chów na „czystsze” źródła ciepła i o wymianie nieszczelnych okien. Warto korzystać z nowoczesnych urządzeń, które pozyskują energię odnawialną: np. paneli słonecznych, rekuperacji i pomp ciepła.
Właśnie takich rozwiązań do domu szukam. Chcę coś zrobić dla środowiska i żyć ekologicznie.