Nowe materiały i technologie dają odmienne możliwości aranżacji wnętrz. Coraz częściej na pierwszy plan wybijają się syntetyki. Wytwory chemii budowlanej są trwałe i łatwo je połączyć z innymi technologiami. Do najpopularniejszych zaliczyć można żywice syntetyczne. Najczęściej polecane przez fachowców są żywice poliuretanowe na posadzki.
Poliuretan jest najbardziej elastycznym materiałem spośród żywic. Jego właściwości w tym zakresie nie budzą zastrzeżeń. Bez trudu znosi znaczne przeciążenia udane.
Na ściskanie statyczne żywice poliuretanowe wykazują wytrzymałość, dla przezwyciężenia której występuje potrzeba użycia siły w zakresie powyżej 50 MPa.
Siła zginająca potrzebna do zniszczenia warstwy żywicy musi być większa niż 30 MPa. Oba parametry dotyczą grubości warstwy poliuretanowej około 3 mm. Odporność powierzchni na ścieranie oznaczona jest na wartość sięgająca przedziału powyżej 2000 obrotów.
Do pomieszczeń silnie nasłonecznionych poleca się wybierać żywice utwardzane stabilnym utwardzaczem. Jest on bardziej odporny na promieniowanie ultrafioletowe.
Rozpływająca się masa poliuretanu pozwala na wykonanie posadzki bez szwów. Dopiero przy znacznych rozpiętościach powierzchni podłóg zaleca się stosowanie dylatacji. Masę poliuretanową trzeba poddać obróbce powierzchni. Ostatnia warstwa służącą jako zabezpieczenie i zabieg estetyczny jest powleczona lakierem.
Dostępne są w wersji połyskliwej i matowe. Satynowa struktura lakieru zapobiega odblaskom od lustrzanej tafli żywicznej. Dodatkowo skutecznie maskuje niewielkie niedoskonałości nawierzchni (np. pęcherzyki powietrza). Poliuretan bardzo dobrze niweluje głośne dźwięki. Twardy i elastyczny materiał pochłania nawet dość głośne fale dźwiękowe.